Головна

Полінози

Напередодні весни маємо зупинитися на так званій сезонній алергії, перша хвиля якої припадає на початок весни , а остання хвиля закінчується восени, іноді навіть пізньої осені, якщо довго тримається суха спекотна погода. Сезонна алергія має назву поліноз – це алергічне захворювання переважно слизових оболонок носа, кон’юнктиви очей, яке обумовлене гіперчутливістю до пилку рослин, концентрація яких у повітрі періодично зростає.

«Основним проявом  поліному є риніт, тобто сезонний нежить, - говорить кандидат медичних наук, лікар клінічний імунолог-алерголог ОКЛ, головний позаштатний алерголог ДОЗ ОДА Маріанна Деркач. - Другим за частотою симптомом є кон’юнктивіт. Рідшими проявами полінозу є алергічний фарингіт, отит (особливо у дітей), пилкова астма, дерматит, тощо».

Як пояснює обласний лікар-алерголог, існує 3 періоди полінозу: весняні полінози, обумовлені пилкуванням дерев (квітень – травень); весняно-літні полінози, обумовлені пилком лучних та злакових трав (червень – липень); літньо-осінні полінози, що обумовлені пилком бур’янів (серпень – вересень).

Симптомами полінозу у будь-який період його розвитку є: закладеність носу, нежить, свербіж у носі, чхання, сльозотеча, почуття піску в очах, а також ряд загальних скарг – головний біль, дратівливість, порушення сну, слабість, швидка втомлюваність, іноді навіть підвищення температури тіла.

Діагностика полінозу

        За словами клінічного імунолога, діагностика алергії має основну мету: виявити алергічне захворювання та встановити причинний алерген. Однак підступна хвороба все частіше маскується під банальну нежить, простуду, ОРЗ, бронхіт. Людина може роками лікуватися сильнодіючими лікарськими препаратами і не підозрювати про дійсне джерело своїх бід.

       «Комплексне алергологічне обстеження дозволить легко визначити причину, - додає Маріанна Деркач. – Все розпочинається зі збору анамнезу. Лікар розпитує , які є скарги, про початок захворювання, особливості його розвитку, про умови, в яких алергічна реакція виражена максимально, чи не обтяжена спадковість (батько, брат, дідусь та ін. родичі мають алергічні захворювання). Після цього призначаються наступні методи діагностики, серед яких:

 • Шкірні проби методом прик-тесту — для визначення причинних алергенів. Це безкровний метод. Використовуються одноразові ланцети. Існують обмеження: вікові (з 5-ти років), прийом протиалергічних середників та ін.
 • In vitro алерготести. Визначення специфічних антитіл IgE, IgG, IgG4.  Такі аналізи на антитіла, відповідають за розвиток алергії, теж  встановлюють групу причинних алергенів, але не мають вікових обмежень. Метод дуже чутливий. Для проведення таких аналізів потрібно здати кров з вени, прийом медикаментів не впливає на результати аналізу , можна використовувати в будь-який період захворювання. In vitro тести мають високу чутливість і специфічність.
 • Елімінаційні тести. Якщо контакт з алергеном постійний, то для підтвердження того, що конкретний алерген викликає клінічні прояви алергії, використовують елімінаційні тести. Елімінація - це видалення алергену. Наприклад, елімінаційна дієта при алергічних дерматитах.

Існують чотири основних принципи лікування алергії:

 1. Освіта пацієнтів (існують спеціальні освітні програми для пацієнтів такі, як “астма школа”, ”школа пацієнтів з алергією” та ін.) ;
 2. Припинення контакту з алергеном (елімінаційні заходи)
 3. Медикаментозне усунення симптомів алергічного захворювання.

Iснує цілий арсенал лікарських засобів, які здатні пом’якшити перебіг полінозу – це як системні протиалергічні засоби, так i топічні (місцевої дії) , які застосовують безпосередньо в очі, нiс , тощо.

 1. Немедикаментозне усунення симптомів  алергічного захворювання шляхом проведення алерген-специфічної імунотерапії з алергенами (АСІТ). Принцип АСІТ полягає у введенні хворому причинних алергенів, починаючи з дуже низьких доз, що не викликають клінічних проявів захворювання, з поступовим збільшенням дози і  інтервалу між введеннями алергенів. АСІТ є єдиним методом, що може зупинити алергію, або зменшити її прояви. АСІТ має даказану високу ефективність при лікуванні полінозу, алергічному риніті, бронхіальній астмі, атопічному дерматиті.

 Прогноз ефективності алерген-спеціфічної імунотерапії (АСІТ)

      Перед проведенням АСІТ алерголог рекомендує провести алергенкомпонентний аналіз з метою визначення показів, протипоказів, попередження ускладнень  та прогноз ефективності алерген-специфічної імунотерапії.

      Нові технології з використанням рекомбінантних алергенів дозволяє проводити молекулярну діагностику алергії, яка може не тільки визначити специфічні IgE, але також  визначити структуру алергенних білків ( мажорні та мінорні алерген-компненти), які різною мірою винні в сенсибілізації організму до тих чи інших алергенів. Мажорні (головні) алерген-компоненти, являються видоспецифічними маркерами сенсибілізації і входять до складу алерговакцин для проведення АСІТ. Мінорні алерген-компоненти являються маркером перехресної реактивності, входять до складу різних алергенів

(наприклад в пилку берези, а також в  персику, яблуку і т.д) і майже відсутні в алерговакцинах.

     Показник ефективності АСІТ:

 • зменьшення симптомів алергії (з кожним проведеним курсом до повного зникнення  симптомів);
 • зниження потреби в протиалергійних середниках;
 • зупинка прогресування захворювання;
 • покращення самопочуття;

 Профілактичні заходи:

  Якщо Ви відчуваєте симптоми полінозу (алергії на пилок рослин) або хочете попередити їх появу взагалі уважно ознайомтесь із рекомендаціями лікаря:

1. Не займайтесь активною діяльністю на вулиці в ранковий час (пік викиду пилку припадає на період з 5 до 12 годин ранку), особливо - у суху вітряну погоду.

2. Не вивішуйте для сушіння на відкритому повітрі одяг і білизну – на неї осідає пилок.

3. Зачиняйте вікна на ніч і вранці або завішуйте вікна мокрою тканиною. Закривайте вікна в автомобілях.

4. Носіть звичайні або сонцезахисні окуляри. Вони частково захищають очі від пилку. По можливості користуйтеся маскою, особливо - за містом.

5. Після повернення з вулиці мийте голову і руки, промивайте очі і ніс теплою водою.

6. В період загострення, а також поза сезоном не вживайте продукти, які містять інгредієнти, що можуть спричинити перехресні реакції з алергенами пилку.

Зокрема, при алергії на пилок злаків (жито, тимофіївка, райграс, лисохвіст) не рекомендовано вживати: мед, хліб, печиво, макарони, сухарі, манну крупу, варені ковбаси, сосиски,  пиво, віскі, пшеничну горілку.

При алергії на пилок бур’янів (полин, лобода, амброзія, соняшник) не рекомендовано вживати: мед, халву, насіння соняшника, олію соняшникову, дині, кавуни, персики,  селеру.

7. Не використовуйте рослинні препарати через можливість розвитку перехресних реакцій . Наприклад,  при алергії на пилок бур’янів не рекомендовані трав’яні збори з ромашки, нагідок, мати-й-мачухи.

8.  При наявності температури в період загострення полінозу не використовуйте безконтрольно жарознижуючі та антибактеріальні препарати. Необхідність їх вживання визначає тільки лікар.

9. Якщо є можливість, поїдьте у відпустку у морські, степові або гірські райони України, де активне пилкування дерев на даний час не спостерігається.

10. Перебуваючи за кермом або виконуючи роботу, що потребує значної уваги, не використовуйте протиалергенні препарати без погодження з лікарем. Багато із них мають снодійний ефект і знижують швидкість реакції. Пам'ятайте, що згідно Ст. 130 Адміністративного Кодексу України, управління транспортними засобами особами під впливом лікарських препаратів, які знижують їх увагу і швидкість реакції прирівнюється до водіння в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння.

     Фахівець акцентує на тому, що важливо не займатись самолікуванням.  І зауважує, що всі лікувальні і профілактичні  заходи при алергії необхідно узгоджувати з лікарем-алергологом. Тільки в алергологічному кабінеті можливо встановити етіологічний (причинний) діагноз і максимально правильно призначити профілактичне  лікування.