Спеціальні можливості

Душпастирська служба медичних капеланів

Душпастирська служба медичних капеланів

Душпастирська служба медичних капеланів КНП «ОКЛ ІФ ОР» створена у травні 2022 року задля духовної опіки і підтримки та забезпечення релігійних потреб і емоційно-психологічного супроводу пацієнтів (стаціонару і амбулаторії), їхніх членів сімей та близьких родичів, а також адміністративного, медичного та допоміжного персоналу закладу охорони здоров’я.

Кабінет Душпастирської служби медичних капеланів знаходиться на 3 поверсі терапевтичного корпусу, має дві комфортабельні та затишні зони для індивідуальної та групової роботи.

Для здійснення богослужінь є культове приміщення (храм Покрови Пресвятої Богородиці (УГКЦ)) і сповідальниця, які розташовані поряд із кабінетом ДСМК. 

У ДСМК працюють 2 висококваліфіковані медичні капелани.

Семенів Ольга Михайлівна

о. Іван Дмитраш

УГКЦ – старший капелан, керівник ДСМК (перша категорія), стаж роботи – 17 років

Семенів Ольга Михайлівна

о. Орест Путько

УГКЦ – капелан ДСМК (друга категорія), стаж роботи – 30 років

ПРИЙОМ У МЕДИЧНОГО КАПЕЛАНА

Консультативний прийом проводиться медичними капеланами на 3 поверсі терапевтичного корпусу в кабінеті Душпастирської служби медичних капеланів після попереднього запису в реєстратурі згідно з графіком з 12.30 до 14.00 з понеділка по п’ятницю.

Image

ВИДИ ПОСЛУГ, ЯКІ МИ НАДАЄМО

ДСМК здійснює свою діяльність та надає послуги для пацієнтів, їхніх близьких родичів, а також адміністративного, медичного та допоміжного персоналу закладу охорони здоров’я у двох напрямках:

 1. Духовно-релігійний - цей напрямок є основним і передбачає надання послуг пацієнтам, їхнім близьким родичам та медичному персоналу закладу охорони здоров’я відповідно до категорій капеланських послуг: 
 • душпастирська та духовна опіка – духовна діагностика та консультування, духовна підтримка, духовне наставництво, духовно-релігійна профілактика та просвітництво, душпастирська супервізія;
 • загальні релігійні послуги – релігійний ритуал, релігійна консультація, міжрелігійна та міжконфесійна координація.
 1. Соціально-психологічний – цей напрямок має допоміжний характер             і спрямований на допомогу пацієнтам, їхнім близьким родичам та медичному персоналу для врівноваження емоційно-психологічного стану та соціальної адаптації в суспільстві та здійснюється згідно категорій капеланських послуг:
 • емоційно-психологічний супровід – духовно-психологічна підтримка та психоемоційний супровід, духовно-психологічна просвіта та інформування, духовно-психологічний супровід у горі та втраті;
 • соціальні послуги – соціальна підтримка; підтримка, популяризація, консультації стосовно питань етики, біоетики та деонтології.

МИ КОНСУЛЬТУЄМО

 •  У вас з’явилося бажання чи думка поговорити з медичним капеланом. Так, дійсно, все просто: якщо ви задумалися над тим, чи не сходити вам до медичного капелана – підіть. Навіть якщо не знаєте про що говорити. Спеціаліст буде ставити різноманітні запитання, які стосуються всіх сфер життя, це допоможе дуже швидко зрозуміти, над чим хотіли б попрацювати.
 • Ви пережили психотравмуючу подію, маєте душевний біль (смерть і втрату близької людини). Медичний капелан допоможе пережити втрату і горе, впоратися з тяжким досвідом та знайти сили жити далі. Для духовно-психологічної терапії немає значення, наскільки давно відбулася подія. Часто трапляється, що психіка не опрацювала травматичний досвід і навіть крізь роки пам’ять про цю подію приносить такий біль, наче вона сталася вчора. Медичний капелан допоможе полегшити стан.
 • Ви почуваєте себе нещасливим/нещасливою. Так, це теж вагомий привід для спілкування із медичним капеланом. Всі ми маємо право та можливість проживати щасливе та повноцінне життя. Просто інколи цьому треба вчитися. На щастя, медичний капелан – саме та людина, яка вміє це робити.
 • У вас тривалий час поганий настрій, нічого не хочеться робити, все валиться з рук. В голові постійно крутяться негативні думки про себе, інших людей, Творця та світ в цілому. Можливо, підозрюєте у себе депресивні стани. Зверніться до медичного капелана. Кваліфікований спеціаліст продіагностує вас та, за необхідності, порекомендує звернутися до психолога чи психотерапевта.
 • Ви часто хвилюєтеся, багато чого боїтеся та намагаєтеся контролювати всі сфери свого життя. Підвищена тривожність – це не риса характеру, а стан, що коригується за допомогою духовної-психологічної терапії. Ви дійсно можете стати більш спокійними та розслабленими.
 • Ви почуваєтеся розгублено та не знаєте, яким шляхом іти по життю. Не розумієте, чим хочете займатися, ким працювати, що взагалі робити. Будь-яка криза – це пряме показання, щоб звернутися до медичного капелана.
 • Ви маєте труднощі у стосунках – з чоловіком/дружиною, батьками, дітьми, друзями, колегами. Медичний капелан допоможе побачити ваші поведінкові стратегії у стосунках, навчить берегти внутрішні кордони, покаже навички асертивного спілкування (вміння домовлятися, вислуховувати та враховувати інтереси всіх сторін), пояснить, коли стосунки можна налагодити, а коли їх краще якнайшвидше розірвати. Також медичний капелан допоможе вийти з аб’юзивних стосунків (залежних, принизливих).
 • Вам складно спілкуватися з людьми. Вас можна назвати сором’язливою людиною? Ви не полюбляєте великі компанії та жахаєтеся публічних виступів? Ненавидите дзвонити першим/першою? Соціальна тривога піддається корекції. Якщо хочете стати впевненою у собі людиною і щоб ваші страхи не заважали будувати життя своєї мрії – ласкаво просимо до кабінету Душпастирської служби медичних капеланів на консультацію.
 • Вас усе дратує. Почуваєтеся виснаженим/виснаженою, відчуваєте, що на вас все звалилося, і єдине бажання – щоб вам дали спокій. Це може бути стан емоційного виснаження або вигорання. В такому випадку потрібно налагодити режим роботи та відпочинку. А відпочинок зробити таким, що наповнює ресурсами та додає духовної сили. Самостійно це інколи зробити важко. В цьому випадку потрібна допомога медичного капелана.
 •  Ви постійно почуваєтеся винними. Ви м’який/м’яка, немов пластилін, вас легко переконати у власній неправоті. Ви постійно вибачаєтеся. Чи відчуваєте, що щось робите не так. Можливо, ви й не віддаєте собі звіту в тому, що регулярно відчуваєте схожі почуття. Це не норма. Це потрібно проаналізувати з фахівцем.
 • Ви хочете покращити якість свого життя. У вас є мрія або ціль, відчуваєте у собі потенціал, але не розумієте, які кроки треба робити, щоб досягти бажаного. В даному випадку медичний капелан стане підтримкою та провідником на вашому шляху.
Image
Image

МЕТОДИ РОБОТИ

Основними методами є спілкування (слухання) і свідчення особистої віри в любові. Ми слухаємо в рази більше, ніж говоримо. Ми практикуємо служіння присутності та ставимо цікаві питання, щоб допомогти людині розповісти про своє життя та обставини. Ми поряд, щоб підтримувати і супроводжувати, щоб проживати разом емоції болю і страждання, емоції радості та перемоги. Саме через активне слухання ми отримуємо право ділитися своєю вірою тоді, коли люди готові її прийняти. Ми експерти у духовно-релігійній та соціально-психологічній сфері. Ми не надаємо готових рішень чи порад, не намагаємося когось виправити чи переконати, не прозелітизуємо і не судимо. Ми любимо і турбуємося.

 

ЦІКАВО ЗНАТИ

Хто такий медичний капелан? Це священнослужитель, який є капеланом у закладі охорони здоров’я. 

Що означає термін «капелан»? Термін «капелан» виник за часів життя святого Мартина (архієпископ міста Тур (317-397 р. р.)), коли він був офіцером на військовій службі в Галлії. Побачивши жебрака, котрий не мав вбрання прикритися від холоду, Мартин розірвав надвоє свій військовий плащ «капу» і одну половину віддав жебракові. Цей жебрак явився йому уві сні в образі Ісуса Христа. Після чого друга половина капи св. Мартина стала предметом вшанування у французькій армії. Для неї був створений похідний храм, який назвали «капелою», а священника, який служив у цьому храмі, почали називати «капеланус» (лат. «capellanus» – «капелан»). 

Де можна зустріти медичного капелана в лікарні? Медичного капелана можна зустріти при відвідуванні пацієнтів у палатах або в інших приміщеннях лікарні, ви також можете зустріти його у лікарняній каплиці чи кабінеті Душпастирської служби медичних капеланів. 

Для чого медичний капелан в лікарні? Лікарня може лякати пацієнтів, а також бути середовищем високого стресу для персоналу лікарні. Медичний капелан допомагає полегшити цей страх і стрес, надаючи духово-релігійну та емоційно-психологічну допомогу – душпастирську опіку. Згідно з міжнародними дослідженнями, медичний капелан не тільки покращує духовно-емоційний стан пацієнтів, він також допомагає запобігти емоційному вигоранню та іншим факторам стресу медичного персоналу.

Чим займається медичний капелан в лікарні? Типовий день медичного капелана завжди включатиме відвідування пацієнтів в палаті, але це не єдиний його обов’язок. Медичного капелана можуть покликати зустрітися з пацієнтами у відділенні невідкладної допомоги або допомогти родичам пацієнта прийняти жахливі новини стосовно стану його здоров’я, чи  допомогти впоратися з іншими кризовими ситуаціями. Капелани також можуть зустрічатися з пацієнтами з приводу святкових подій, таких як день народження або виписка пацієнта, який завершує лікування. Після зустрічі з пацієнтами капелан складає записи для медичного персоналу і може давати рекомендації, які допоможуть покращити психічний стан пацієнта та емоційний комфорт.

Як і в будь-якій іншій роботі, у медичного капелана також є адміністративні завдання – відповіді на електронні листи, зустрічі з духовною командою, керівниками лікарень і медпрацівниками, а також написання звітів.

Чи важлива душпастирська опіка для лікарняного персоналу? Медичні капелани здійснюють духовно-психологічну підтримку медичного персоналу. Згідно з одним дослідженням, опублікованим у Journal of Religion and Health, лікарні, які надавали душпастирську допомогу своїм медичним працівникам, спостерігали значне зниження рівня стресу серед медперсоналу, зафіксовано зменшення випадків емоційного вигорання та духовних криз.

Семенів Ольга Михайлівна

о. Іван Дмитраш

УГКЦ – старший капелан, керівник ДСМК (перша категорія), стаж роботи – 17 років

Семенів Ольга Михайлівна

о. Орест Путько

УГКЦ – капелан ДСМК (друга категорія), стаж роботи – 30 років

Душпастирська служба медичних капеланів КНП «ОКЛ ІФ ОР» створена у травні 2022 року задля духовної опіки і підтримки та забезпечення релігійних потреб і емоційно-психологічного супроводу пацієнтів (стаціонару і амбулаторії), їхніх членів сімей та близьких родичів, а також адміністративного, медичного та допоміжного персоналу закладу охорони здоров’я.

Кабінет Душпастирської служби медичних капеланів знаходиться на 3 поверсі терапевтичного корпусу, має дві комфортабельні та затишні зони для індивідуальної та групової роботи.

Для здійснення богослужінь є культове приміщення (храм Покрови Пресвятої Богородиці (УГКЦ)) і сповідальниця, які розташовані поряд із кабінетом ДСМК. 

У ДСМК працюють 2 висококваліфіковані медичні капелани.

ПРИЙОМ У МЕДИЧНОГО КАПЕЛАНА

Консультативний прийом проводиться медичними капеланами на 3 поверсі терапевтичного корпусу в кабінеті Душпастирської служби медичних капеланів після попереднього запису в реєстратурі згідно з графіком з 12.30 до 14.00 з понеділка по п’ятницю.

Семенів Ольга Михайлівна

ВИДИ ПОСЛУГ, ЯКІ МИ НАДАЄМО

ДСМК здійснює свою діяльність та надає послуги для пацієнтів, їхніх близьких родичів, а також адміністративного, медичного та допоміжного персоналу закладу охорони здоров’я у двох напрямках:

 1. Духовно-релігійний - цей напрямок є основним і передбачає надання послуг пацієнтам, їхнім близьким родичам та медичному персоналу закладу охорони здоров’я відповідно до категорій капеланських послуг: 
 • душпастирська та духовна опіка – духовна діагностика та консультування, духовна підтримка, духовне наставництво, духовно-релігійна профілактика та просвітництво, душпастирська супервізія;
 • загальні релігійні послуги – релігійний ритуал, релігійна консультація, міжрелігійна та міжконфесійна координація.
 1. Соціально-психологічний – цей напрямок має допоміжний характер             і спрямований на допомогу пацієнтам, їхнім близьким родичам та медичному персоналу для врівноваження емоційно-психологічного стану та соціальної адаптації в суспільстві та здійснюється згідно категорій капеланських послуг:
 • емоційно-психологічний супровід – духовно-психологічна підтримка та психоемоційний супровід, духовно-психологічна просвіта та інформування, духовно-психологічний супровід у горі та втраті;
 • соціальні послуги – соціальна підтримка; підтримка, популяризація, консультації стосовно питань етики, біоетики та деонтології.
Семенів Ольга Михайлівна

МИ КОНСУЛЬТУЄМО

 •  У вас з’явилося бажання чи думка поговорити з медичним капеланом. Так, дійсно, все просто: якщо ви задумалися над тим, чи не сходити вам до медичного капелана – підіть. Навіть якщо не знаєте про що говорити. Спеціаліст буде ставити різноманітні запитання, які стосуються всіх сфер життя, це допоможе дуже швидко зрозуміти, над чим хотіли б попрацювати.
 • Ви пережили психотравмуючу подію, маєте душевний біль (смерть і втрату близької людини). Медичний капелан допоможе пережити втрату і горе, впоратися з тяжким досвідом та знайти сили жити далі. Для духовно-психологічної терапії немає значення, наскільки давно відбулася подія. Часто трапляється, що психіка не опрацювала травматичний досвід і навіть крізь роки пам’ять про цю подію приносить такий біль, наче вона сталася вчора. Медичний капелан допоможе полегшити стан.
 • Ви почуваєте себе нещасливим/нещасливою. Так, це теж вагомий привід для спілкування із медичним капеланом. Всі ми маємо право та можливість проживати щасливе та повноцінне життя. Просто інколи цьому треба вчитися. На щастя, медичний капелан – саме та людина, яка вміє це робити.
 • У вас тривалий час поганий настрій, нічого не хочеться робити, все валиться з рук. В голові постійно крутяться негативні думки про себе, інших людей, Творця та світ в цілому. Можливо, підозрюєте у себе депресивні стани. Зверніться до медичного капелана. Кваліфікований спеціаліст продіагностує вас та, за необхідності, порекомендує звернутися до психолога чи психотерапевта.
 • Ви часто хвилюєтеся, багато чого боїтеся та намагаєтеся контролювати всі сфери свого життя. Підвищена тривожність – це не риса характеру, а стан, що коригується за допомогою духовної-психологічної терапії. Ви дійсно можете стати більш спокійними та розслабленими.
 • Ви почуваєтеся розгублено та не знаєте, яким шляхом іти по життю. Не розумієте, чим хочете займатися, ким працювати, що взагалі робити. Будь-яка криза – це пряме показання, щоб звернутися до медичного капелана.
 • Ви маєте труднощі у стосунках – з чоловіком/дружиною, батьками, дітьми, друзями, колегами. Медичний капелан допоможе побачити ваші поведінкові стратегії у стосунках, навчить берегти внутрішні кордони, покаже навички асертивного спілкування (вміння домовлятися, вислуховувати та враховувати інтереси всіх сторін), пояснить, коли стосунки можна налагодити, а коли їх краще якнайшвидше розірвати. Також медичний капелан допоможе вийти з аб’юзивних стосунків (залежних, принизливих).
 • Вам складно спілкуватися з людьми. Вас можна назвати сором’язливою людиною? Ви не полюбляєте великі компанії та жахаєтеся публічних виступів? Ненавидите дзвонити першим/першою? Соціальна тривога піддається корекції. Якщо хочете стати впевненою у собі людиною і щоб ваші страхи не заважали будувати життя своєї мрії – ласкаво просимо до кабінету Душпастирської служби медичних капеланів на консультацію.
 • Вас усе дратує. Почуваєтеся виснаженим/виснаженою, відчуваєте, що на вас все звалилося, і єдине бажання – щоб вам дали спокій. Це може бути стан емоційного виснаження або вигорання. В такому випадку потрібно налагодити режим роботи та відпочинку. А відпочинок зробити таким, що наповнює ресурсами та додає духовної сили. Самостійно це інколи зробити важко. В цьому випадку потрібна допомога медичного капелана.
 •  Ви постійно почуваєтеся винними. Ви м’який/м’яка, немов пластилін, вас легко переконати у власній неправоті. Ви постійно вибачаєтеся. Чи відчуваєте, що щось робите не так. Можливо, ви й не віддаєте собі звіту в тому, що регулярно відчуваєте схожі почуття. Це не норма. Це потрібно проаналізувати з фахівцем.
 • Ви хочете покращити якість свого життя. У вас є мрія або ціль, відчуваєте у собі потенціал, але не розумієте, які кроки треба робити, щоб досягти бажаного. В даному випадку медичний капелан стане підтримкою та провідником на вашому шляху.
Семенів Ольга Михайлівна

МЕТОДИ РОБОТИ

Основними методами є спілкування (слухання) і свідчення особистої віри в любові. Ми слухаємо в рази більше, ніж говоримо. Ми практикуємо служіння присутності та ставимо цікаві питання, щоб допомогти людині розповісти про своє життя та обставини. Ми поряд, щоб підтримувати і супроводжувати, щоб проживати разом емоції болю і страждання, емоції радості та перемоги. Саме через активне слухання ми отримуємо право ділитися своєю вірою тоді, коли люди готові її прийняти. Ми експерти у духовно-релігійній та соціально-психологічній сфері. Ми не надаємо готових рішень чи порад, не намагаємося когось виправити чи переконати, не прозелітизуємо і не судимо. Ми любимо і турбуємося.

 

ЦІКАВО ЗНАТИ

Хто такий медичний капелан? Це священнослужитель, який є капеланом у закладі охорони здоров’я. 

Що означає термін «капелан»? Термін «капелан» виник за часів життя святого Мартина (архієпископ міста Тур (317-397 р. р.)), коли він був офіцером на військовій службі в Галлії. Побачивши жебрака, котрий не мав вбрання прикритися від холоду, Мартин розірвав надвоє свій військовий плащ «капу» і одну половину віддав жебракові. Цей жебрак явився йому уві сні в образі Ісуса Христа. Після чого друга половина капи св. Мартина стала предметом вшанування у французькій армії. Для неї був створений похідний храм, який назвали «капелою», а священника, який служив у цьому храмі, почали називати «капеланус» (лат. «capellanus» – «капелан»). 

Де можна зустріти медичного капелана в лікарні? Медичного капелана можна зустріти при відвідуванні пацієнтів у палатах або в інших приміщеннях лікарні, ви також можете зустріти його у лікарняній каплиці чи кабінеті Душпастирської служби медичних капеланів. 

Для чого медичний капелан в лікарні? Лікарня може лякати пацієнтів, а також бути середовищем високого стресу для персоналу лікарні. Медичний капелан допомагає полегшити цей страх і стрес, надаючи духово-релігійну та емоційно-психологічну допомогу – душпастирську опіку. Згідно з міжнародними дослідженнями, медичний капелан не тільки покращує духовно-емоційний стан пацієнтів, він також допомагає запобігти емоційному вигоранню та іншим факторам стресу медичного персоналу.

Чим займається медичний капелан в лікарні? Типовий день медичного капелана завжди включатиме відвідування пацієнтів в палаті, але це не єдиний його обов’язок. Медичного капелана можуть покликати зустрітися з пацієнтами у відділенні невідкладної допомоги або допомогти родичам пацієнта прийняти жахливі новини стосовно стану його здоров’я, чи  допомогти впоратися з іншими кризовими ситуаціями. Капелани також можуть зустрічатися з пацієнтами з приводу святкових подій, таких як день народження або виписка пацієнта, який завершує лікування. Після зустрічі з пацієнтами капелан складає записи для медичного персоналу і може давати рекомендації, які допоможуть покращити психічний стан пацієнта та емоційний комфорт.

Як і в будь-якій іншій роботі, у медичного капелана також є адміністративні завдання – відповіді на електронні листи, зустрічі з духовною командою, керівниками лікарень і медпрацівниками, а також написання звітів.

Чи важлива душпастирська опіка для лікарняного персоналу? Медичні капелани здійснюють духовно-психологічну підтримку медичного персоналу. Згідно з одним дослідженням, опублікованим у Journal of Religion and Health, лікарні, які надавали душпастирську допомогу своїм медичним працівникам, спостерігали значне зниження рівня стресу серед медперсоналу, зафіксовано зменшення випадків емоційного вигорання та духовних криз.

(095) 303-42-42

Моб. номер Vodafone

(097) 303-42-42

Моб. номер Kyivstar

103

безкоштовно зі стаціонарних та мобільних

Івано-Франківськ, вул. Федьковича, 91

Адреса лікарні

logo

КОНТАКТИ

(095) 303-42-42

Моб. номер Vodafone

(097) 303-42-42

Моб. номер Kyivstar

103

безкоштовно зі стаціонарних та мобільних

Івано-Франківськ,
вул. Федьковича, 91

Адреса лікарні

© 2023 КНП ОКЛ

МЕНЮ